Мастоцитозата е рядко заболяване, което се развива, когато организмът произвежда твърде много мастоцити. Това са вид бели кръвни клетки и част от имунната система. Те влизат в действие, когато в тялото попаднат бактерии или алергени. Мастоцитите реагират на тези външни дразнители чрез освобождаване на хистамин (медиатор, който помага на клетките да комуникират, свързва се с алергични реакции). На снимките се вижда кожна форма на мастоцитоза - пациент от практиката на д-р Мандажиева.
Мастоцитите също така участват в производството на стомашна киселина.
Каква е ролята на мастоцитите
Тези клетки се срещат в цялото тяло, но най-вече в кожата, костния мозък, белите дробове и лигавицата на червата. Обикновено мастните клетки спират да реагират, когато са се погрижили за външните нашественици.
При мастоцитозата обаче мастоцитите се размножават прекомерно и се натрупват в различни тъкани на тялото. По време на този процес те отделят повече хистамин. Така, ако пациентът страда от мастоцитоза, тялото ще реагира прекомерно на алергени, а алергичната реакция ще бъде необичайно интензивна или дълготрайна.
Повечето хора могат да управляват симптомите на мастоцитоза с лекарства, също и като избягват контакта с потенциалните дразнители. Въпреки това, всички хора с мастоцитоза имат повишен риск от анафилаксия. Това е тежка алергична реакция, която може да бъде дори животозастрашаваща.
При съмнение за мастоцитоза може да се обърнете към д-р Мариана Мандажиева, алерголог и управител на МЦ "Искър". Записване на тел. 0877589040 или в Superdoc.
📌 Внимание: Д-р Мандажиева вече приема пациенти на нов адрес - ул. Димитър Хаджикоцев 88, кв. Лозенец в София. За пациентите от страната са възможни онлайн консултации - виж на линка за Superdoc по-горе.
Видове мастоцитоза - кожна и системна
Кожната мастоцитоза обикновено засяга бебета и малки деца, но може да боледуват и възрастни. При тази форма анормални мастоцити се натрупват в кожата и създават сърбящи рани, които могат да бъдат червени или тъмночервени, кафяви или комбинация от червено и кафяво.
Системната мастоцитоза по правило се среща при възрастните. При нея мастоцитите се натрупват в костния мозък, костите, храносмилателната система и белите дробове. Така те могат да повлияят на производството на кръвни клетки или да повлияят негативно върху засегнатия орган. Например, ако в стомаха се натрупат необичайно много мастоцити, те могат да произведат твърде много стомашна киселина и да причинят язва.
Мастоцитозата не е сред често срещаните заболявания. Според различни проучвания тя засяга 1 на 10 000 до 20 000 души. Точно затова е истинско предизвикателство да се постави точната диагноза при това сравнително рядко заболяване.
Какви са симптомите на мастоцитоза?
Симптомите на мастоцитоза може да варират според това, кой орган е засегнат най-много. Освен това проявите може да съвпаднат с някои често срещани оплаквания и трудно може да се разбере, кое точно ги е провокирало. Ето някои от често срещаните симптоми:
Болка в костите
Диария
Прималяване
Чувство на безпокойство
Зачервяване (когато кожата по цялото тяло се зачервява)
Сърбящи отоци по кожата
Главоболие
Замаяност от спад на кръвното налягане
Болки в ставите
Червени или кафяви петна по кожата.
Мастоцитозата е придобито генетично заболяване. Това означава, че не наследявате автоматично състоянието. Процесът се развива, когато KIT гените мутират (променят се). KIT гените играят роля в развитието на определени видове клетки, включително кръвни клетки и мастоцити. При мастоцитозата мутиралите KIT гени дават “нареждане” към мастоцитите да се размножават неконтролируемо.
В ролята на провокатори (тригери), които задействат процеса, може да влязат различни неща:
Докосване или триене на кожата ви с нещо, така че да причини триене.
Физическо натоварване - упражнения и други дейности.
Ухапване или ужилване от насекомо, особено от мравки, оси и пчели
Прием на напитки, съдържащи алкохол
Яденето на определени храни, особено пикантни
Приемане на определени лекарства, включително нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), мускулни релаксанти и анестезия.
Преживяване на внезапни промени в температурата, като скачане в много студена вода.
Физически или емоционален стрес .
Може ли да се получат усложнения от мастоцитозата?
Ако не се вземат мерки за поставяне на точна диагноза и адекватно лечение, има риск от различни усложнения:
Остеопороза;
Проблеми с черния дроб, когато черният дроб се възпали и не работи както трябва;
Цитопения, когато тялото ви не произвежда достатъчно кръвни клетки;
Инфекции.
Как се диагностицира мастоцитозата?
За точна диагноза е най-добре да се обърнете към специалист по алергология. Той ще разпита за историята на оплакванията и може да назначи допълнителни изследвания:
Кръвни изследвания за триптаза. Триптазата е ензим, който мастните клетки освобождават, когато реагират на външни дразнители.
Образно изследване за признаци на увреждане на костите.
Биопсия на костен мозък.
Генетични тестове.
Лечение на различните типове мастоцитоза
Има различни терапевтични подходи, които може да се приложат при мастоцитозата. Те зависят от нейния тип. Целта на лечението е облекчаване на симптомите.
Има различни лекарства, методи, които влизат в съображение за лечение на мастоцитоза:
Лекарства срещу киселини при стомашни проблеми.
Антихистамини за облекчаване на сърбеж, зачервяване и други кожни реакции.
Бифосфонати за остеопороза;
Кортикостероиди за намаляване на възпалението;
Моноклонални антитела;
Лекарства за болка;
Ултравиолетова (UV) светлина, за да направи потъмнените кожни лезии по-малко забележими;
Таргетна терапия;
Епинефрин за лечение на анафилаксия.
Може ли мастоцитозата да бъде предотвратена?
За съжаление, отговорът на този въпрос е не, не може. Мастоцитоза се развива след мутация на KIT гените. Възможно е обаче да преосмислите начина си на живот, така че да намалите риска от алергични реакции, от контакта с вещества и неща, които провокират симптомите.
При системна мастоцитоза, винаги трябва да носите спринцовка за самоинжектиране на епинефрин, хормон, произведен от надбъбречните жлези. Епинефринът лекува тежки алергични реакции, които могат да се превърнат в животозастрашаващ анафилактичен шок.
Като цяло мастоцитозата се счита за нелечимо заболяване, което обаче може да се управлява с медикаменти за облекчаване на симптомите и лечение на усложненията. Важно е да потърсите помощ навреме при опитен с това заболяване алерголог, за да избегнете влошаване на заболяването с времето.
Comments