google-site-verification=y_dIbcxwrxKk8m9ohYIGX5yzA-AMe7XRwRGqsUgnkgM
top of page

Как да се подготвим за сезона на полените: практически съвети

  • Снимка на автора: Медицински център "Искър"
    Медицински център "Искър"
  • 19.03
  • време за четене: 2 мин.

Пролетта и цъфтежът на растенията за много хора означава запушен нос и сълзящи очи. Затова е важно, още с наближаването на поленовия сезон хората, които страдат от сенна хрема, да започнат подготовка. Ранното приемане на антихистамини играе ролята на профилактика. Може да помогне за предотвратяване на тежки симптоми, като позволява на организма да изгради по-добра устойчивост, преди нивата на полени да се повишат.


Ако имате алергия към полени (сенна хрема) или подозирате, че симптомите ви може да са свързани с това състояние, може да запишете час за преглед при д-р Мариана Мандажиева, алерголог и управител на Медицински център "Искър". Тя ще напрали пълен преглед и необходимите изследвания за точна диагноза и съответстващо лечение.


Д-р Мариана Мандажиева
Д-р Мариана Мандажиева

Може да запишете час на тел.  0877589040 или в Супердок.


Защо е важно да започнете отрано с профилактика на алергия към полени?

Сенната хрема е алергична реакция към полените, която обикновено започва в края на март, когато дървесният прашец достига своя пик, и продължава до септември. Симптомите включват кихане, кашлица, възпалени, червени и сърбящи очи, което може сериозно да наруши ежедневието. Две трети от страдащите съобщават за влошено качество на живот, включително проблеми със съня, умора и затруднена концентрация, а всеки пети е принуден да отсъства от работа поради алергията.


Антихистамините като първа линия на защита

Антихистамините са най-често използваните лекарства за облекчаване на симптомите на сенна хрема. Те блокират действието на хистамина – вещество, отделяно от имунната система при контакт с алергена. Въпреки това, при две трети от пациентите ефектът им може да е недостатъчен, което често се дължи на неправилен прием.


Ако пациентите започнат да приемат антихистамини една до две седмици преди началото на поленовия сезон, е много вероятно симптомите им да бъдат значително по-леки през лятото. Новото поколение от тези лекарства не причиняват сънливост.

Препоръчва се прием на неседативни антихистамини веднъж дневно в продължение на две до три седмици преди началото на сезона и редовна употреба през целия период на полените. В комбинация с ниски дози назални стероидни спрейове, ефективността срещу симптомите се повишава значително.


Сълзене от очите, запушен нос и серия от кихане може да са симптом на сенна хрема.
Сълзене от очите, запушен нос и серия от кихане може да са симптом на сенна хрема.

Допълнителни съвети за защита

Освен лекарствата, има и други начини за минимизиране на контакта с полените и намаляване на симптомите:

  • Нанасяне на малко вазелин около ноздрите, за да се улавят полените, преди да навлязат в дихателните пътища.

  • Носене на слънчеви очила, маска както по времето на COVID-19 или шапка с широка периферия, за да се предотврати контакт на полените с очите и носа.

  • Честа смяна на дрехите и вземане на душ след престой на открито, за да се намали разпространението на полени в дома.

  • Затваряне на прозорците и вратите през периода на високи нива на полени.

  • Редовно почистване с прахосмукачка и избърсване на повърхности с влажна кърпа, за да се отстранят полените от жилищното пространство.


Кои пациенти трябва да внимават с антихистамините

Макар че антихистамините са безопасни за повечето хора, някои групи трябва да бъдат внимателни. Бременните и кърмещите жени, възрастните, малките деца, както и хората със съпътстващи заболявания като сърдечни или чернодробни проблеми, трябва да се консултират с лекар или фармацевт, преди да започнат прием на антихистамини.

Снимка: Freepik

Comentarios


bottom of page