Д-р Мариана Мандажиева, алерголог и управител на МЦ "Искър"
Назалната цитология е диагностичен метод с приложение при заболявания на носа и околоносните синуси. Представлява изследване на клетки от носната лигавица под микроскоп и служи за поставяне на точна диагноза, когато другите диагностични методи се разминават или не дават достатъчно информативни резултати. Не са редки случаите на симптоми, типични за алергичен ринит при отрицателни тестове за алергия.
Симптоми от страна на носа като пристъпно кихане, затруднено носно дишане, слузен секрет, постназално стичане или така известната задна хрема, могат да се дължат както на алергичен ринит, така и на неалегичен ринит, или на хроничен риносинуит.
Записване на час на тел. (Viber) 0877589040 или в Superdoc. Д-р Мандажиева приема пациенти на нов адрес: ул. Димитър Хаджикоцев 88, кв. Лозенец, София.
Изследване на клетъчния състав на носната лигавица дава възможност да се отдиференцират различни типове имунно възпаление на носа и околоносните синуси. Назалната цитология в комбинация с алергологични тестове, хематологични и имунологични изследвания позволява поставянето на точна диагноза и определяне на причината за възпалението: инфекция, алергия, имунно възпаление и автоимунен процес.
Клетъчният материал от определено място на носна лигавица се взема от добре обучен лекар, след което се изпраща на хистолог за цитологично изследване. Резултатите се интерпретират от специалист с достатъчна теоретична и практическа подготовка.
Чрез анализиране на типовете и характеристиките на клетките, присъстващи в лигавицата на носа, лекарите могат да получат представа, кои са основните причини за назалните симптоми, също и да препоръчат възможно най-доброто лечение за даден пациент.
Назалната цитология е неинвазивен метод, при който няма кървене и болка. Може да се провежда и при малки деца с достатъчна кооперативност.
Какви видове клетки се анализират при назалната цитология
Пробата от носната лигавица се оцветява и изследва под микроскоп, за да се идентифицират различни видове клетки:
Епителни клетки - те покриват носните проходи. Промените в тяхната форма или размер могат да показват възпаление или дразнене.
Неутрофили - това са вид бели кръвни клетки, които се появяват в големи количества по време на бактериални инфекции
Еозинофилите са бели кръвни клетки, които често са повишени при алергично възпаление и различни типове имунно възпаление
Мастоцитите са клетки, които освобождават хистамин и се откриват при алергично и неалергично възпаление
Бактерии или гъбички - наличието им може да означава инфекция.
Назалната цитология помага за точна диагноза при неалергична хрема (ринит)
Изследването е важно за определяне на типа неалергичен ринит. Алергичният ринит е сравнително ясно заболяване по ход на протичане и диагностични тестове.
Неалергичният ринит е част от голямата група на хроничните ринити. Има различни видове неалергичен ринит в зависимост от преобладаващото клетъчно възпаление. Тук могат да бъдат изброени хормоналния ринит, какъвто е ринитът по време на бременност и хипотиреоидизъм, густаторния ринит – внезапна водниста хрема по време на хранене, сенилния ринит – ринитът при възрастни хора и др. Единствено благодарение на назалната цитология е възможно да се разграничи вида на локалното възпаление и да се назначи правилно лечение.
Носните симптоми като запушен нос, различна по цвят и консистенция хрема, обилно стичане на секрет от носоглътката, както и липсата на обоняние са типични за хроничен риносинуит със или без полипи. Най-общо той е два вида:
Еозионофилен
Нееозинофилен
Назалната цитология е един от методите, който позволява ендотипизирането на хроничния риносинуит и адекватното му лечение, включително с биологична терапия.
Назалната цитология служи още за проследяване на ефекта от лечението - например следоперативно при хроничен риносинуит с полипи в носа и определяне на риска от поява на полипи отново.
Подпомага лечението на хроничен риносинуит или полипи в носа
Изследването подпомага при избора на биологична терапия на хроничния риносинуит с носни полипи – лечение с моноклонални антитела насочени срещу конкретен медиатор на имунното възпаление и дава възможност за проследяване на ефективността на терапия.
Накрая нека припомним, че 65% от хората с хроничен ринит (т.е. носът им тече постоянно и имат други назални симптоми) имат неалергичен ринит. Алергия е в основата на ринита само при 28% от пациентите.
Видовете неалергичен ринит се разделят на:
Идиопатичен 39%
Медикаментозен- 14%
Професионален - 8%
Ринит на пушачите 6%
Хормонален 4%, най-често се среща при заболявания на щитовидната жлеза и бременни;
Густаторен ринит 4%, описва появата на водниста хрема по време на хранене;
Ринорея на възрастните - 4%.
Снимка: Freepik
Comments