google-site-verification=y_dIbcxwrxKk8m9ohYIGX5yzA-AMe7XRwRGqsUgnkgM
top of page

Рак на белия дроб - изследвания за точна диагноза

  • Снимка на автора: Медицински център "Искър"
    Медицински център "Искър"
  • 3.06
  • време за четене: 6 мин.

Ракът на белия дроб е лечим, ако се открие  рано. Коварното е, че тогава заболяването в повечето случаи не дава никакви симптоми. Какви са първите симптоми, с кои изследвания се открива белодробният карцином, разказва в интервюто д-р Мария Соколова, специалист по белодробни болести в София. Тя приема пациенти в Медицински център “Искър” - база 2, на ул. Димитър Хаджикоцев 88 в кв. Лозенец, София. 





Д-р Соколова, защо е толкова трудно да се открие, да се постави диагноза още в началото при рак на белия дроб?


Основната причина е, че този рак в повечето случаи не дава никакви ранни симптоми на развитие. Нищо не показва, че в тялото се случва нещо, че се развива злокачествен процес. Когато се появи първият симптом, най-често това е персистираща (продължаваща дълго) дразнеща кашлица. Тя може да бъде суха в началото или пък периодично да се отделят храчки.

Това е най-ранният симптом, който трябва да ни подскаже, че нещо се случва и че това може да е и рак на белия дроб. Тази кашлица при непушачи обикновено се появява в хода на някаква респираторна инфекция, но не отзвучава,продължителна е, постоянна във времето и не се повлиява от  лечение.При пушачи е по-интензивна от обикновената “пушаческа” кашлица, по-обилно е отделянето на секрети. Ако кашлицата продължава повече от 8 седмици, задължително трябва да се посети белодробен лекар, който да направи необходимите изследвания.


Какви изследвания се правят при съмнение за рак на белия дроб?


Най-често прави се рентгенография на гръден кош. Ако тя  е нормална, но човекът е от рисков контингент,по преценка на специалиста  се правят допълнителни тестове.

В рисковата група попадат тези, при които вероятността от рак на белия дроб е много голяма. Например пушачи, които са на кутия или повече цигари дневно от години, хора с установено хронично белодробно заболяване като ХОББ например. 


В риск са и хората с фамилна история, наследственост за белодробно заболяване, особено за рак на белия дроб. Ако човек има близки кръвни роднини - майка, баща, брат, сестра с рак на белия дроб, рискът е голям. Наследствеността е много важна за това заболяване. Тютюнопушенето при тези хора е допълнителен, увеличаващ вероятността от развитие на злокачествено белодродробно заболяване рисков фоктор.


На пациенти с повишен риск се препоръчва да посетят белодробен лекар и без да имат оплаквания. Той ще прецени и назначи необходимите изследвания.

Най- често това са рентгенография на гръден кош и компютърна томография,която е златен стандарт за отриване на белодробен рак в начален стадий.С компютърната томография може да се види ракът, още когато той е минимално точковидно изменение, т. нар. нодул в белия дроб. Това е скринингов метод за хора, които имат наследствена предразположеност към рак на белия дроб. 


Вижте още статии от д-р Соколова:



За колко време се развива рак на белия дроб? 


Никой не може да отговори с точност на този въпрос. Намесват се много фактори. Зависи от самата предразположеност на организма, от реакцията на имунната система, от рисковите фактори от начина на живот,  на работната и заобикалящата среда. В сметката влизат и други заболявания, които потенцират онкогенезата. 

За колко време ще се развие рак на белия дроб или друго онкологично заболяване, е индивидуално. Някои видове рак се развиват много бързо и са агресивни. Други се развиват по-бавно и плавно във времето. 


Все пак основният рисков фактор е пушенето, но според мен и замърсяването на околната среда играе роля. Опасна е и работата в запрашена среда с цимент, с азбест, в каменоделни и изобщо там, където има много от фините прахови частици.

Изобщо замърсяването на околната среда влияе, особено там, където се отделят въглеводороди, при горенето на пластмаси, гуми. Има значение още лъчевата радиация, радиационният фон.


Има млади жени, които се разболяват от рак на белия дроб. Те по-уязвими ли са за това заболяване?


Не може да се каже. Ракът на белия дроб е малко по-често срещан при мъжете. При жените е на второ място след рака на гърдата. При мъжете се нарежда на първите места с  рака на дебелото черво.


Що се отнася до младата възраст, аз също съм имала пациент, който загина на 32 години от рак на белия дроб. Случи се съвсем скоро след като доказахме с белодробна биопсия заболяването, още преди да излезе допълнително генетично типизиране.Беше от семейство, където никой не е пушил, нито имаше установена някаква наследственост за рак на белия дроб.


Симптомите при него бяха свързани с подмолно протичаща пневмония. Лекувал се е у дома, после в болница. В клиниката се видя изменение на рентгена, наподобяващо пневмония, позиционирано за сърдечната сянка. Едва след като направихме компютърна томография на белия дроб, се оказа, че не е обикновенна сянка на пневмония, а тумор. Ракът при този млад човек протече много бързо и злокачествено. 


Типичните пациенти с рак на белия дроб обаче са на възраст над 60, дори над 70 години. 


Пневмониите повишават ли риска за рак на белия дроб?

 


Онкогенезата, т.е. развитието на злокачествено заболяване в организма, по принцип се свързва с чести възпаления. Доказано е, че съществуването на възпалителен процес в организма активира онкогенезата. Това не означава, че задължително всеки с пневмония ще се разболее и от рак.


Ако става дума обаче за чести пневмонии, особено ако възникват на едно и също място, примерно в ляв или в десен бял дроб, това е предупредителен знак. В тези случаи трябва да се направи по-задълбочена диагностика, за да се отхвърли вероятността там да се зароди злокачествен процес. 


Идеята е да се изключи допълнително заболяване, маскирано от пневмония. Много често ракът стартира така, или пък го откриваме по такъв повод. На рентгеновата снимка изглежда като пневмония, която не се повлиява задоволително след проведено лечение. Измененията, които се виждат на рентгена, си стоят. Тогава вече насочено търсим друг процес, правим компютърна томография на гръден кош, за да изключим други заболявания.


Вярно ли е, че понякога на рентгена се виждат подозрителни за рак петна, които обаче после се оказват друго?


Рентгенова снимка е първото изследване, което обикновено се прави при подозрение за процеси в белия дроб.
Рентгенова снимка е първото изследване, което обикновено се прави при подозрение за процеси в белия дроб.

Да, рентгенът може да покаже формации, които изглеждат подозрителни за рак, без да е сигурно, че наистина са това. В такива случаи се назначава нискодозова компютърна томография, която прави детайлно изследване на измененията. С нейна помощ вече се поставя точната диагноза. Може да се окаже, че е пневмония или увеличени лимфни възли или др. Има много възможни диагнози, които да обяснят находката. 


Правят ли се други изследвания - например на кръв в лаборатория, за туморни маркери, които допълнително да помогнат за диагнозата? 


За рака на гърдата, рака на простатата, рака на яйчниците или този на дебелото черво има специфични и точни туморни маркери. Открие ли се повишен туморен маркер, почти сигурно е, че се развива за злокачествен процес. За белия дроб обаче няма такъв точен туморен маркер.


Туморни маркери се използват понякога за отдиференциране на подтипа рак или за проследяване в хода на  провежданата  терапия. В тези случая туморните маркери могат да имат някакво спомагателно значение.


Но в никакъв случай хората не бива да изпадат в паника, ако при направено кръвно изследване се открие повишен такъв маркер, тъй като те са неспецифични за бял дроб,дават  много фалшиво положителните резултати понеже се срещат в повишени стойности както при други онкологични заболявания,така и при възпалителни заболявания и др.


Не съветвам  да се прави изследване за туморен маркер на бял дроб, защото изследването не е точно и специфично и пациентът може да изпадне в паника без причина. 


Тоест образните изследвания са водещи за диагнозата при този тип рак?


Да, водещи са образните изследвания и най-вече компютърната томография. При определени симптоми лекарят преценява какви допълнителни кръвни изследвания да назначи. Примерно при пълна кръвна картина за рак е характерно да има спад на хемоглобина, развиване на анемичен синдром, да се види ускорена утайка.


Но това са кръвните показатели, които могат да се открият и при пневмония или всякакво друго възпалително заболяване в белия дроб. Те могат да са подозрителни за онкологично заболяване, само когато са подплатени и с изменения на снимката от рентгена и на компютърната томография. Накратко, кръвните изследвания не са специфични за рак на белия дроб.


Каква е ролята на белодробните специалисти при рака на белия дроб?


Пулмологът е първият лекар специалист, при който пациентите с оплаквания, подозрителни за рак на белия дроб, отиват за консултация. Това е важна част и от моята работа като белодробен специалист. 


Обръщам голямо внимание на диагностиката според оплакванията на пациента. Ако сме открили подозрителни промени на рентгена или компютърната томография, насочвам го към извършване на фибробронхоскопия. Прави се анализ на миниатюрно парченце тъкан от белия дроб за хистологичната диагноза. След като се потвърди и уточни диагнозата, пациентите се насочват за лечение към онколог. 


Пациентите може да ме намерят за преглед и насоки в кабинета ми в МЦ "Искър" на новия адрес - ул. Димитър Хаджикоцев 88 в кв. Лозенец, София.


Commenti


bottom of page