google-site-verification=y_dIbcxwrxKk8m9ohYIGX5yzA-AMe7XRwRGqsUgnkgM
top of page

Задух и болка в гърдите - кога са от белия дроб и кога от сърцето

Снимка на автора: Медицински център "Искър"Медицински център "Искър"

Задухът е често срещано оплакване, което води много пациенти при пулмолога. Те го възприемат като особено тревожен симптом. Може да настъпи внезапно или да се усили постепенно. Описват го като усещане за недостиг на въздух или невъзможност за пълноценно вдишване.

По темата разговаряме с д-р Мария Соколова, белодробен специалист в Медицински център "Искър" - база 2, на ул. "Димитър Хаджикоцев" 88, кв. Лозенец в София.

Телефон за записване на час 0877589040, както и чрез Супердок.


Д-р Мария Соколова, специалист по белодробни болести
Д-р Мария Соколова, специалист по белодробни болести

Д-р Соколова, кои симптоми следва да се приемат като задух или трудно дишане?

Задухът може да е изява на много заболявания, както и на белодробни, така и на болести на сърдечно-съдовата система. Много често задухът е симптом на сърдечна недостатъчност, проявява се и се усилва в легнало положение, нощем.

Може да е симптом на хронични или остри белодробни заболявания като:

  • ХОББ (хронично обструктивна белодробна болест);

  • астма; 

  • сънна апнея;

  • белодробен тромбоемболизъм.

  • пневмония

Някои психични заболявания могат да се изявят със затруднено дишане, задух, дори придружено с  болка в гърдите. 

Колко дълго трябва да продължи пристъпът на задух или затруднено дишане, за да се приеме, че е сериозен симптом? 

Кратките пристъпи, например при стрес, паник атаки отминават след като пациентът се успокои. Същото е и при задух поради физическо натоварване - по-бързо ходене, изкачване на стълби. 

Когато задухът се задържи по-дълго време и е придружен с други симптоми, като тежест, болка в гърдите, кашлица и се задържа за по-продължително време, няколко часа, по принцип това е сигнал за някакво придружаващо заболяване. Трябва целенасочено да се търси първопричината. 

Може ли човек сам да се ориентира, каква е причината за задуха, ако за първи път получава някакъв пристъп? 

Пристъпите на задух може да се проявят в различни ситуации. Снимка: Freepik
Пристъпите на задух може да се проявят в различни ситуации. Снимка: Freepik

Ако за първи път получава задух, да обърне внимание на ситуацията. Дали е при някакво по-интензивно физическо натоварване, има ли други симптоми като запушен нос, тежест в гърдите, дали е прекарал инфекция преди това. При остра вирусна инфекция има и други оплаквания катозапушен нос със затруднено носно дишане, болка, дискомфорт зад гръдната кост, повишена телесна температура.

Обикновено краткотрайният задух след физическо натоварване отзвучава след почивка и не е съпроводен от други симптоми като остра гръдна болка, тежест в гърдите, отоци по краката, както е при сърдечната недостатъчност.Ако е свързан със стресова ситуация отзвучава след преминаване на атаката

Възможно ли е силната кашлица да провокира задух? 

Възможно е кашлица, която се дължи на стеснение на бронхите(бронхоспазъм), да е съпроводена със  задух. Човек изпитва усещане за непълноценно вдишване, за недостиг на въздух. 

Кои са най-често срещаните причини за задух при физическо усилие?

Нормално е при по-интензивна физическа активност да се получи задух. Това са ежедневни ситуации - тичане, качване на стълби, вдигане на тежести. В тези ситуации тялото се опитва да покрие допълнителните нужди от кислород и това е съпроводено от усещане за задух. Но при възвръщане на нормалните темпове за няколко минути това се нормализира и задухът изчезва.

Физическата активност и по-интензивните тренировки довеждат до краткотрайна диснея, до краткотрайно затруднение в дишането, особено ако човек не е тренирал и няма физическа подготовка. 

Каква е, да кажем няколко думи за връзката между сърцето и белия дроб?

Връзката между сърцето и белия дроб е пряка и от голямо значение. Сърцето е разположено между белите дробове и функцията им е взаимно свързана. Натоварване на сърцето веднага води до натоварване и на белия дроб.

Кръвоснабдяването на двата органа е тясно свързано. Работата на сърцето е свързана с тази на белия дроб, с доставката на кислород до органите. Всяко заболяване на сърцето се отразява веднага и на белия дроб, на дихателната функция. Когато помпената функция на сърцето е влошена както е при сърдечна недостатъчност,задухът е съпътстващ симптом на заболяване на сърцето. 

Може ли да дадете някакви съвети на хората, които изпитват кратковременно затруднения с дишането, например поради стресова ситуация или паник атаки? Какво да направят?

Нека да седнат на отворен прозорец или да излязат на чист въздух. Да направят опити за по-бавно и по-дълбоко вдишване като броят до 10 и да повторят, ако е необходимо. 

Може да вземат някакви леки успокояващи средства като билкови капки с мента, глог, валериана или таблетка валидол под езика. Тези мерки доста добре повлияват усещането за задух при паник атаки и стресови ситуации.

Има хора, които сякаш са по-предразположени към бронхит и изобщо белодробни инфекции. Има ли нещо, което могат да направят, за да се пазят?

Хората, които са с хронично-белодробно заболяване, например хроничен бронхит, астма или ХОББ,  трябва да избягват контакт с повече хора в затворени помещения в есенно-зимните месеци, когато има много респираторни инфекции. При всяка възможност да правят разходка на чист въздух дори в студеното време. Ако човек е склонен към чести респираторни инфекции, може да провежда профилактика със специални препарати по схема.  За всеки пациент бих препоръчала индивидуален план за лечение и профилактика. 

Може да се вземат още витамин D,  селен и цинк като хранителна добавка в периоди на повишен риск от вирусна инфекция. За тях има данни, че повишават имунната функция и са добър избор. 

Препоръчвам ежегодна имунизация срещу грипните вируси (прави се от есента до към края на декември - бел. ред.). При пациенти над 65 г. е удачно да се постави пневмококова ваксина. За тази възрастова група ваксината е безплатна и се получава при личния лекар.

Често боледуващите трябва да правят профилактика през лятото със закаляване, да се пекат на слънце, да ходят на море. 

Накрая искам да подчертая, че задухът е сериозен симптом и преди човек да прави някакво самолечение в домашни условия, да потърси лекарска помощ, за да се уточни, каква е причината. 

Както говорихме, тя може да е свързана с обостряне на хронична сърдечна недостатъчност, на белодробно заболяване или на остра респираторна инфекция. Така може да се определи най-правилното и ефективно лечение, ориентирано към причината за задуха. 

Има и спешни ситуации, където задух може да се получи и при пневмоторакс, т.е. спукване на белия дроб от физическо усилие или спонтанно. Тогава трябва наистина да се потърси бързо лекарска помощ, за да се направят необходимите изследвания, рентгеново изследване или кръвни изследвания, за да се уточни причината за задуха.

Comments


bottom of page