Между 5 и 10 процента от съвременните деца страдат от някакъв вид хранителна алергия, като този процент нараства главоломно.
Най-честите хранителни алергени при децата са
тези, които се съдържат в:
яйцата;
кравето мляко;
рибата и рибните продукти;
ядките;
соята;
пшеницата.
Алергична проява в следствие на хранителна алергия може да се появи още в най-ранна детска възраст - при захранването на 1-2 месечни бебета при захранване с краве или хуманизирано мляко.
Признаците на алергия от храна
бри бебетата са: отоци, уртикария, а в по-тежките случаи - повръщане, разстройство, ларинго и бронхоспазми. Тези симптоми могат да се проявят от минути до 2-3 часа след приема на храната. При по-големите деца, които развиват такъв тип алергии, най-тежките случаи могат да завършат с анафилактичен шок. Това са т.нар.
остри алергични реакции, протичащи по механизма на IgE медиираната сенсибилизация.
При деца, особено в ранната възраст, след прием на краве мляко се появяват силни коремни колики, метеоризъм, запек, в по-тежките случаи - разстройство. Затова в случаите, когато няма доказано наличие на гастроезофагеален рефлукс, трябва да се изследва за хранителна алергия.
Д-р Паола Абаджиева е детски алерголог с дългогодишен опит в наблюдението на деца с алергични заболявания - алергичен ринит, бронхиална астма, атопичен дерматит, хранителна алергия и др. Час за консултация и преглед можете да запишете на тел.: 0877 58 90 40. Д-р Абаджиева обяснява още как се диагностицира хранителната алергия, израства ли се с възрастта и какво трябва да знаят родителите:
Comments